Naučná stezka Vodárenský les

Naučná stezka Vodárenský les

Nedaleko od Svitav se nachází oblast, kam byl vstup zakázán tak dlouho, až tady vznikla krajina připomínající pralesVodárenský les sloužil od roku 1912 jako zdroj pitné vody pro Svitavy, dnes se sem návštěvníci mohou podívat prostřednictvím nově otevřené naučné stezky.

Naučná stezka je dlouhá asi 1,5 kilometru a je na ní celkem 8 zastavení s informačními panely, které seznamují s podmáčenou a bažinatou krajinou, jež je domovem jedinečných druhů rostlin a živočichů. Zájemci se tady dozví o lese coby zdroji pitné vody, drobných vodních živočiších, typických dřevinách i místním ptactvu, ale prohlédnou si také sto let staré sběrné studny vodovodu.

V lese byly vybudovány dřevěné chodníky a šotolinové cesty i lávky a mosty pro překročení četných pramenů. Nejen děti zaujme Kneippův chodník, po kterém se ve vodě mohou projít po různě velkých oblázcích, unikátní telefon ve formě vyřezaného ucha a úst, propojených podzemním potrubím, nebo speciální razítka se stopami zvěře. Jedno ze zastavení jim dokonce přiblíží vodníky a jejich nelehký život ve svitavských rybnících.

Trasa stezky je okružní a začíná a končí v ulici U Kojeneckého ústavu, vedoucího ven z města, kde se dá zaparkovat. Od železniční stanice je to sem asi 2,5 kilometru.