Zámek úsov

Zámek úsov

Úsov je jedním z nejstarších dochovaných severomoravských šlechtických sídel, je postaven ve stylu francouzského kastelu.

Původní hrad pravděpodobně vznikal již kolem poloviny 13. století, první zmínka o něm spadá do roku 1260. Do roku 1487 hradní palác přestavěli páni z Vlašimi, dílčí úpravy potom prováděli páni z Boskovic a od 17. století Lichtenštejnové, kterým zámek patřil až do roku 1945.

Za švédské okupace roku 1643 utrpěl značné škody, jejichž odstraňování vyvrcholilo koncem 17. století za knížete Jana Adama z Lichtenštejna. Ten nechal zbudovat třípatrový palác s monumentálním schodištěm podle projektu italského architekta Domenica Martinelliho, a část hradu tak dostala zámecký charakter.

Zámecké lovecko-lesnické muzeum, založené roku 1898, je samo o sobě ojedinělou sbírkou tohoto druhu v celé střední Evropě. Prohlédnout si v něm můžete přibližně deset tisíc exponátů od vycpanin exotických i našich zvířat přes minerály, paroží a hmyz až po modely lesních staveb, lovecké a kuriózní pytlácké zbraně. Zvířecí trofeje z cizích revírů pocházejí z výprav Lichtenštejnů nejen po Evropě, ale i Asii, Americe a Africe.